מראה - מגזין בעניני מדינה, חברה ותרבות
30.10 - 6.11.2015 י"ז בחשוון התשע"ו
גליון 356
וחושב שזה מאוד חשוב ודמוקרטי להפגין בעד האנשים הטובים והנאורים שהוא חושב שהוא חלק מהם וזה במסגרת הזכויות שלו להפגין
עילי צוף
ביום חמישי, אחרי שכמה ימים יואב כעס עלי ולא דיבר איתי, כי התברר שלמרות מה שאמרתי לו (ופה אני חייב לציין שלא אמרתי לו, אלא רק רמזתי באופן כללי כי הרגשתי שזה יכול לעזור לו, כי ככה זה אצל חברים, הם עוזרים אחד לשני), תמי המכוערת לא באמת נדלקה עליו, אלא עשתה לו בושות וצחקה עליו יותר, פנה אלי יואב ושאל אותי אם אני רוצה להשתתף במוצאי שבת בהפגנה חשובה.
המשך

טיסת צ'רטר (הכל כלול) לאי היפותטי
איציק סיבוש
מה יקרה אם ארגון הפשע של האחים אברג'יל יכריז על הקמת מדינה? "לכיש", שבירתה ההיסטורית אשדוד.
איזה claim יש למדינה הציונית על העיר הכבושה אשדוד? יתבעו לדעת יחצ"ניה, ומשאל עם דמוקרטי מובטח ברגע שרק ישחרר המנגנון הציוני את האחים ממאסרם, "הפגום חוקית" – פרקליט צמרת ושני ניצבים בדימוס יכריזו כך ("בעיות מהותיות בחקירתם...") בתוכנית
המשך

המאבק בן מאות השנים על הר הבית עדיין בעיצומו
טל בן דור
היו אלו שלהי ימי שלטונה של האימפריה העותומנית על ארץ ישראל, עת תיעד הקונסול הבריטי בירושלים ג'יימס פין בדפי יומנו שקובצו לימים לספר בשם "עתות סופה" (בתרגומו של אהרן אמיר, הוצאת יד יצחק בן צבי, ירושלים, תש"ם), את הלכי הרוח והנעשה בארץ בשנות כהונתו, שהחלו ב-1845 ונסתיימו ב-1863.
בספר מתוארים בפירוט מצבם של יושבי הארץ דאז, טיב יחסיהם עם שכניהם ועם השלטונות, כמו גם תפקידן ומקומן של הנציגויות הזרות, על אנשיהן ואורחיהן, שפעלו מתוקף הקפיטולציות שניתנו למדינותיהם, לאחר שסייעו לעותומנים להדיר את רגליו של מוחמד עלי, שליט מצרים, שמרד והשתלט על חבלי ארץ בואכה קושטא, בירת האימפריה העותומנית.
המשך

letters@maraah-magazine.co.il
:פניות ומכתבים למערכת
מכתבים עניינים יתקבלו בברכה.
המערכת אינה מתחייבת לפרסם את המכתבים, ושומרת לעצמה את הזכות לערכם ו/או לא לפרסמם במלואם.
מכתבים ללא שם ומען של שולחיהם לא יפורסמו
מי בעד המן האגגי
מדוע מסתייגת הברנז'ה מן התיוג של אמין אלחוסייני, מייסד הישות הפלסטינית, אביו הרוחני של יאסר ערפאת, כנאצי?
יובל ברנדשטטר
המן לא הרג אף אחד, קבע היסטוריון ידוע. אין בשום מקום עדות שהמן הרג יהודים, או היה אחראי ישירות למותו של ולו יהודי אחד. גם אם נאמין, אומר ההיסטוריון הידוע, לסיפר היהודי מאגדת אסתר, הרי לא המן הוא הרשע בסיפור הזה אלא מרדכי, היהודי שלקח לעצמו שם של אליל פרסי ובכך הסתיר את יהדותו, כמו שעשו יהודים נאלחים רבים במהלך הדורות. מרדכי הוא שהעליל על המן, הוא שגרם להרג של אלפים ברחבי הממלכה הפרסית. גרוע מכל הוא שהסית להריגת אשתו ועשרת בניו של יועץ משני חף מפשע, אדם חסר חשיבות היסטורית שלולא קטרגו עליו היהודים, איש לא היה שומע עליו. הטרוריסט האמיתי בסיפור הזה הוא מרדכי היהודי, שנעזר בזנזונת הדסה-היא-אסתר שאותה החדיר לחצר המלוכה כדי להשתלט עליה כמנהג היהודים מאז ומעולם, כך קבע ההיסטוריון הידוע מאוניברסיטת תל-אביב, היא שייח' מוניס.
הסיפור לעיל היה מצחיק אם לא היה אלגורי לסיפור אמיתי הקרוי
המשך
שקרים אלימים
מהקביעה כי שלמה המלך בנה את הכותל המערבי כחלק ממסגד ועד הקריאה לרצוח את אסד
מנשה שאול
מתדלקים את הבעירה
זה עשר שנים מופץ השקר המתועב כי מסגד אלאקצא בסכנה, בעוד שזהו המסגד המאובטח ביותר במזרח התיכון. המסגדים ברחבי המזרח התיכון נמצאים אכן בסכנה, ואלפי מתפללים נרצחים בתוכם על ידי טרוריסטים מתאבדים.
אנשי ביטחון ואנשי מסגדים בכל מדינות ערב – סוריה, עיראק, תימן, כווית, לוב ותוניסיה – מוזמנים לבקר בישראל וללמוד מן הדרך המופתית שבה היא שומרת על כל בתי התפילה והאתרים של כל הדתות.
שקר אחר העובר בכלי התקשורת בעולם הערבי הוא
המשך
זה הכל או כלום
השאיפה הערבית היא להשתלט על כל ארץ ישראל המערבית, כפי שהראו המהומות וההפגנות האחרונות של ערביי ישראל
יהודה שלם
פגישת ראשי המועצות ביהודה ושומרון עם ראש הממשלה בעניין החלת הריבונות הישראלית על שטחי יו"ש, היא הזדמנות טובה לבחון את האסטרטגיה של מועצת יש"ע אל מול האיומים על מפעל ההתיישבות מחוץ לישראל ומתוכה.
ראשית, הדרישה מראש הממשלה להחיל את הריבונות היא מינוף לטובת מדינת ישראל של המצב הבטחוני שהתדרדר לאחרונה. למי שיראה בכך ניצול ציני של המצב, אפשר להזכיר כי המתנחלים לא
המשך
סעודיה לא מחכה לאובמה
פוטין מעדיף להשאיר את המלחמה בין רוסיה לאיסלאם מחוץ לגבולות מדינתו
מרדכי קידר
אמצעי התקשורת הערביים הביאו השבוע ידיעה שלא ראיתי איזכור שלה בתקשורת הישראלית: הקרמלין הודיע שעד סוף השנה, כלומר במהלך החודשיים הקרובים, יבקר סלמאן בן עבד אלעזיז מלך סעודיה ברוסיה. לכאורה ידיעה לא במיוחד חשובה, כי מנהיגים מרבים בנסיעות ובביקורים זה אצל זה. אלא שכאן נראה כי מדובר במשהו גדול הרבה יותר, במהלך מדיני המסמן את המעבר של סעודיה אל הברית הרוסית.
למעבר זה יש ארבע סיבות.
המשך
דואר אלקטרוני *
שם
מגזין מראה עובר מתיחת פנים.
123
בזמן הקרוב יעבור אתר מראה שיפורים – במבנהו ובמתכונתו. השינוי העיקרי יהיה העלאת מאמרים באורח שוטף ולא רק בסופי שבוע. אתם מוזמנים להפנות אלינו במכתב את שאלותיכם.
השמאל פשוט אינו רלוונטי.
123
ההתנפלות המערכתית על ראש הממשלה בשל דבריו על המופתי אמין אלחוסייני, בטענה שהיו בלתי מדוייקים, באה להסיט את תשומת הלב של הציבור לא רק מהיותו של המופתי חסיד הנאציזם ויוצר הישות הפלסטינית האנטישמית, האב הרוחני שלה ומורה דרכה, אלא גם מכך שההתנגדות הערבית אלינו היא לעצם קיומנו כיהודים בעולם ובפרט התנגדות לציונות – כן, אפילו זו הסוציאליסטית. המופתי ומעלליו מעלים לתודעה הציבורית את העובדה הבלתי מעורערת שמובילי השיח אצלנו מצניעים ומנסים להשכיח מאיתנו, והיא כי הרצחנות הערבית נגד יהודים בארץ ישראל ובעולם החלה עשרות שנים לפני "הכיבוש". המסקנות ההכרחיות מאמת זו, שגם אותן מעוניין השמאל שלנו להסתיר מאיתנו, היא שההנחות שבבסיס "האופק המדיני", ה"חזון", ה"אידיאולוגיה" והמנטרות שמפזר "מחנה השלום" – בתקשורת, באקדמיה, באמנות ועל ידי הארגונים והמוסדות שלהם – שמדובר בסכסוך, ושהסכסוך הוא לאומי, טריטוריאלי, ושהצד השני מעוניין בחיים לצידנו ולא במקומנו, ושהכל יסתדר אם רק נבטל את "הכיבוש", ונרצה להבין, להתקרב, ולדבר – הן קשקוש אחד גדול.
הבית הלבן שוב מודאג.
123
שר החוץ האמריקני ג'ון קרי מודאג מן הכוונה לשלול מרוצחים צמאי דם את זכות התושבות בארץ וההנאה מפרי עמלם של משלמי המיסים בה. כמובן, הבעת דאגה לנרצחים לא ציפינו ממנו, אבל מעניין שלא הפריע כלל למדינתו, שבהינף החלטה אחת שללה ממלכת ירדן את מעמדם של מיליוני בני אדם ביהודה ושומרון כאזרחיה, מבלי שעשו לה כל רע, והותירה אותם משוללי אזרחות.
מנפלאות אוסלו.
123
עמוד הפייסבוק הרשמי של תנועת פת"ח פרסם (23.10.2015) תמונה ותעודת לידה של תינוקת פלסטינית שזה עתה נולדה ברפיח שברצועת עזה, שהוריה החליטו לקרוא לה "סכין ירושלים" (באדיבות "מבט לתקשורת הפלסטינית").
אקטואליה במיטבה.
123
תנועת פת"ח של מחמוד עבאס פרסמה (29.10.15) בעמוד הפייסבוק הרשמי שלה את תמונת השער של ספר ילדים אנטישמי מגרמניה משנת 1936 בליווי טקסט (בערבית): "הכריכה של אחד מספרי הילדים בגרמניה בשנת 1936 שכותרתו: 'אל תיתן אמון באף שועל באחו הירוק, ואל תיתן אמון בשבועה של שום יהודי'" (באדיבות "מבט לתקשורת הפלסטינית"). נראה שאת עבאס לפחות, מאמצי התקשורת הישראלית לא הצליחו לשכנע שנתניהו טועה ושאין קשר בין תנועתו של עבאס ומורה דרכה המופתי לבין הנאציזם.
עבאס מכין את היום שאחרי לכתו.
123
ראש הרש"פ אבו-מאזן קורא לקהילה הבינלאומית לכונן בדחיפות משטר מיוחד בשטחים כדי להגן על העם הפלסטיני. בנאום במועצת זכויות האדם של האו"ם בז'נווה אמר אבו-מאזן כי הצעד הזה נחוץ היום יותר מאי-פעם בעבר. ההגנה בהחלט נחוצה לאנשיו של עבאס מפני אנשי חמאס שמחכים להם בסיבוב, והוא יודע ש"אחיו" הערבים לא יהיו מוכנים לנקוף אצבע כדי למנוע את הצדק הפלסטיני.
2008 כל הזכויות שמורות ©
שלח לחבר
created by Tvuna-Millenium